...mám průjem

25.05.2025

O průjmu mluvíme tehdy, pokud máte řídkou stolici více než třikrát denně, často s náhlým nucením na stolici. Může být doprovázen bolestmi břicha, nadýmáním, teplotou nebo nevolností.

Mezi nejčastější příčiny průjmu patří virové nebo bakteriální infekce (například takzvaná střevní chřipka), zkažené jídlo, kontaminovaná voda, stres nebo změna prostředí (např. na dovolené). 

Pokud máte průjem, zcela zásadní je dostatečný příjem tekutin. Pijte ideálně čistou vodu, černý nebo slabý zelený čaj. Vhodné jsou také rehydratační roztoky – například volně prodejný Kulíšek z lékárny nebo domácí varianta v podobě zeleného čaje s medem, citronem a špetkou soli, která pomůže doplnit ztracené tekutiny a minerály. Vyhněte se alkoholu, kávě a slazeným syceným nápojům.

Co se týče jídla, vhodná je lehká strava – suchary, rýže, rýžový odvar, vařené brambory, banány nebo vývar. Nevhodná jsou mléčná jídla, tučná a kořeněná strava.

Ke zmírnění příznaků můžete využít volně prodejné přípravky, například Smectu, Endiaron nebo Imodium. 

Naprostá většína průjmových onemocnění nevyžaduje antibiotickou léčbu a jsou samouzdravná, je ale, že budete potřebovat vystavit na několik dní pracovní neschopnost.  

Je důležité rozpoznat varovné příznaky těžšího průběhu průjmu. Kontaktujte nás zejména  pokud průjem trvá déle než tři dny, pokud se objeví horečka nad 38 °C, krev nebo hlen ve stolici, silné bolesti břicha nebo známky dehydratace, jako jsou suchost v ústech, tmavá moč, závratě nebo malátnost. Vždy nás kontaktujce pokud jste diabetik!!! Taktéž po návratu z rizikových oblastí - zejména tropů přijďte na vyšetření. 



Vytvořte si webové stránky zdarma!